2023. gada janvārī CLARIN-LV repozitorijs ieguva B centra statusu. Jaunākajā Tour de CLARIN numurā aprakstīta CLARIN-LV darbība, konsorcijs un repozitorijs. Ieskatu repozitorijā no pētnieka skatu punkta sniedz LU HZF doktorante Kristīna Korneliusa

No 2024. gada 19. februāra līdz 21. februārim CLARIN ERIC nacionālie koordinatori pulcējās Helsinku Universitātē, lai diskutētu par CLARIN stratēģiju un lomu mākslīgā intelekta laikmetā.  

No 16. oktobra līdz 19. oktobrim Lēvenē notika gadskārtējā Eiropas pētniecības infrastrutūras CLARIN  konference.

Šogad konferences programmu papildināja bagātīgs satelītpasākumu klāsts. Līdztekus tradicionālajām CLARIN infrastruktūras darba grupu sanāksmēm konferenci papildināja Zināšanu centru darbseminārs, Atsauces korpusu darbseminārs, kā arī Seminārs par CLARIN resursu un rīku izmantošanu izglītībā. Kā katru gadu konferences programmā bija arī īpaša doktorantu sesiju, kurā šogad piedalījās LU HZF doktorante Kristīna Korneliusa ar referātu "Applying CLARIN Tools for Multidimensional Analysis of Subjectivity in Different Types of News Produced by Native Speakers and Speakers of English as a Foreign Language".   CLARIN-LV kopā ar CLARIN-LT piedalījās arī CLARIN Bazaar ar stenda referātu par SAFMORIL zināšanu centru

  

Digitālo humanitāro zinātņu pētnieki un praktiķi tiek aicināti pieteikties dalībai Baltijas Digitālo humanitāro zinātņu forumā, kas notiks 2024. gada 25.–26. aprīlī Rīgā. Pieteikties dalībai Baltijas DH foruma "Demonstrāciju un sadarbības tīklu veidošanas” sesijai var šeit, iesniedzot 200–250 vārdu garu anotāciju vienā no 3 kategorijām – DH resursi un rīki, pētniecības projekti vai izglītības iniciatīvas.

 

Digitālās humanitārās zinātnes (DH) ir kļuvušas par neatņemamu daļu Baltijas humanitārajās un ar tām saistītajās zinātņu jomās. Pēdējo desmitgažu laikā, pateicoties aktīvām un entuziastiskām DH kopienām, jaunām pētniecības grupām un centriem, kā arī DH studiju kursu un programmu pieaugošai klātbūtnei augstākas izglītības programmās – digitālās humanitārās zinātnes ir piedzīvojušas spēju uzplaukumu. Tādēļ šis ir īstais brīdis, lai trīs Baltijas valstu DH kopienas sanāktu kopā, aplūkotu, kā un kādos virzienos DH attīstās, pārdomātu, kas ir aktuāls šodien, un prognozētu, kas mūs sagaida tuvākajā nākotnē.

Baltijas DH forums ilgs divas dienas – pirmajā dienā notiks Baltijas DH kopienu un Eiropas infrastruktūru pārstāvju organizētas priekšlasījumu un diskusiju sesijas. Savukārt otrajā dienā galvenā uzmanība tiks pievērsta sadarbības tīklu veidošanai, DH projektu, digitālo rīku un izglītības iniciatīvu prezentēšanai, ko papildinās semināri par sadarbības projektiem un finansējuma piesaistes stratēģijām.

Pieteikties dalībai Baltijas DH foruma "Demonstrāciju un sadarbības tīklu veidošanas” sesijai otrajā dienā var šeit, iesniedzot 200–250 vārdu garu anotāciju vienā no 3 kategorijām – DH resursi un rīki, pētniecības projekti vai izglītības iniciatīvas. Aicinām pieteikt prezentācijas dažādās ar DH saistītās jomās!

Baltijas DH forumu organizē programmas komiteja, kurā darbojas pētnieki no visām trim Baltijas valstīm, sadarbojoties ar DARIAH-EU un CLARIN ERIC. Pasākumu finansiāli atbalsta Eiropas Savienības un Nacionālā attīstības plāna finansētā Valodu tehnoloģiju iniciatīva un Latvijas Zinātnes padomes finansētais projekts "Atvērtas un FAIR principiem atbilstīgas digitālo humanitāro zinātņu ekosistēmas attīstība Latvijā" (VPP-IZM-DH-2022/1-0002).

Saziņai: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

 

2023. gada 12. septembrī  Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūts sadarbībā ar digitalhumanities.lv un DHELI projektu rīkoja ikgadējo CLARIN-LV konferenci "Jaunākie valodas resursi un rīki digitālajām humanitārajām zinātnēm".  Konference piedalījās pārstāvji no CLARIN ERIC, DARIAH-EU, Izglītības un zinātnes ministrijas, LU MII, LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta, Latvijas Nacionālās bibliotēkas, LU Latviešu valodas institūta, LU Lībiešu institūta, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas,  Rīgas Stradiņa universitātes u. c. institūcijām. Konferences materiāli apkopoti šeit.